Home > Architektura krajobrazu > Pielęgnacja

Kalendarium ogrodnika

ogrody_pielegnacja_1Skrócone kalendarium ogrodnika:
Styczeń – W styczniu zaczynamy drobne prace pielęgnacyjne. Nowy rok, nowy sezon, nowe plany, ale ogród jeszcze śpi, więc trzeba trochę poczekać z intensywnym działaniem. Pozostają do wykonania jedynie drobne prace pielęgnacyjne.

Luty – Prace ogrodowe w lutym. Czasami w lutym trzyma tęgi mróz, ale niekiedy kwitną już przebiśniegi, krokusy i leszczyna. Jeśli jest cieplej, czas zacząć prace w ogrodzie.

Marzec – W kalendarzu wiosna pojawia się dopiero pod koniec miesiąca, ale w ogrodzie można ją spotkać znacznie wcześniej.

Kwiecień – Kwiecień w ogrodzie to czas bazi i pierwiosnków.

Maj – Po 15 maja, gdy minie obawa przymrozków, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce.

Czerwiec – Czerwiec to początek lata. Wspaniały czas na ogrodowy relaks i pierwsze efekty zabiegów ogrodniczych.

Lipiec – Lipiec w ogrodzie to czas bujnej zieleni i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Sierpień – Koniec lata jest u nas zazwyczaj słoneczny i ciepły. Wiele roślin jeszcze kwitnie, ale zaczynają się też pierwsze zbiory. Kolorowe rabaty i przysmaki z własnej grządki to nagroda za wysiłek w poprzednich miesiącach. Prac pielęgnacyjnych nadal jest wiele, ale nie zajmują już tyle czasu, co wcześniej. Uwaga, dłuższe noce sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych wielu roślin. Trzeba, więc dokładnie się im przyglądać, by móc w porę zainterweniować.

Wrzesień – Kwiaty, krzewy i drzewa codziennie wyglądają inaczej, a po chłodnych nocach coraz intensywniej płoną purpurą. To nieomylny znak zbliżającego się końca ogrodowego sezonu. Trzeba pomyśleć o jesiennych porządkach.

Październik – Wilgotno, ale w południowym słońcu można jeszcze nacieszyć się ostatnimi jesiennymi kwiatami. W pogodne dni nawet teraz pracuje się z przyjemnością.

Listopad – Wskutek nocnych przymrozków i silnych wiatrów większość drzew straciła już liście. Pojawia się szron, czasami nawet pierwsze płatki śniegu – wszystko to oznaki zbliżającej się zimy. Tymczasem w ogrodzie ciągle jest jeszcze coś do zrobienia.

Grudzień – Coraz częściej szron pokrywa srebrem wszystko wokół, lada dzień pojawi się pierwszy śnieg. Rośliny śpią, ale ogrodnik powinien czuwać, aby ich sen przebiegał bez zakłóceń. Grudzień to spokój zimowego ogrodu.

Źródło: Ogrody
Więcej na: http://ogrody.gazetadom.pl/ogrody

Interesuje Cię ten produkt? Potrzebujesz fachowej porady?
Interloop.pl albo Interloop.pl


Wyślij zapytanie
Dotyczy produktu Kalendarium ogrodnika
Twoje imię i nazwisko
Twój adres e-mail
Twój nr telefonu
Treść zapytania