Home > Architektura krajobrazu > Asortyment rekreacyjno-wypoczynkowy > Karmniki dla ptaków

Zasady dokarmiania ptaków

ptak_3_duzyDokarmiać należy systematycznie – jeśli zrobisz to raz, to kontynuuj przez całą zimę, gdyż ptaki szybko przyzwyczajają się do “łatwego” posiłku. Najlepiej zacznij w październiku, aby przyzwyczaić ptaki do miejsca i dokarmiaj do końca kwietnia. Okres przedwiośnia to dla ptaków niełatwe dni, ponieważ coraz trudniej znaleźć pokarm, a rzadko kiedy ptakom udaje się “zebrać zapas” w postaci tkanki tłuszczowej. Późną wiosną i latem nie należy ptaków dokarmiać. W tym czasie na świat przychodzą małe pisklęta, które ptasi rodzice powinni karmić wysokobiałkowym pokarmem, a więc wszelkimi owadami, a nie pokarmem znalezionym w karmniku.

Karmniki należy wieszać/stawiać w miejscu niedostępnym dla kotów, psów czy wiewiórek. Wielkość karmnika należy dopasować do wielkości dokarmianych ptaków. Karmnik powinien mieć dość szerokie otwory wlotowe, które pozwolą na ucieczkę ( w linii prostej) w przypadku pojawienia się drapieżnika, np. kota. W przypadku karmników montowanych na “słupkach” warto taki słupek obić blachą. Gładka powierzchnia da zabezpieczenie przed zakusami kotowatych.

Karmniki powinny być zadaszone w taki sposób, aby przechowywany tam pokarm nie był narażony na zamoknięcie i zasypanie przez śnieg. Po bokach powinny być wysokie ranty, które zapobiegną rozwianiu pokarmu przez wiatr czy rozsypaniu przez żerujące ptactwo.

Bardzo ważne jest utrzymanie czystości w karmniku. Niezjedzony pokarm i ptasie odchody należy regularnie usuwać. Przydatne będzie więc wysuwane dno – podobnie jak w klatkach dla ptaków.

Interesuje Cię ten produkt? Potrzebujesz fachowej porady?
Interloop.pl albo Interloop.pl


Wyślij zapytanie
Dotyczy produktu Zasady dokarmiania ptaków
Twoje imię i nazwisko
Twój adres e-mail
Twój nr telefonu
Treść zapytania