Home » Sprzęt turystyczny i wypoczynkowy » Kuchenki »

Kuchenki

Ciepły posiłek po męczącej wędrówce, gorąca herbata w deszczową noc, pożywna zupa w mroźny dzień… Te trzy rzeczy łączy jedno: ciepła woda. Podczas każdej wyprawy niezbędna jest odpowiednia kuchenka, która pozwoli nam tę wodę uzyskać.

W zależności od rodzaju wyprawy i przewidywanego zastosowania możemy wybrać kuchenkę gazową nakręcaną na butlę, kuchenkę na kartusz, spirytusową czy benzynową.

Gdy wybieramy się na urlop z naszą przyczepą najlepsza będzie butla gazowa o większej pojemności np. 5kg lub 11 kg., którą możemy podłączyć do kuchenek gazowych, tzw. nablatowych. To taka turystyczna wersja kuchenki domowej. Zazwyczaj z dwoma lub trzema palnikami.

Kiedy jedziemy pod namiot, ale nie będziemy się często przemieszczać (a więc nie będziemy musieli dźwigać) najtańszym w użytkowaniu rozwiązaniem będzie kuchenka nakręcana na butlę gazową, tzw. turystyczną (od 0,5 kg do 5 kg). Kuchenki takie mogą być jedno lub dwu palnikowe, na nóżkach, bez nóżek, z uchwytem ułatwiającym przenoszenie, bez uchwytu – w zależności od naszych potrzeb i wygody.

Na wyprawę w góry, spływ kajakowy czy wędrówkę pieszą lepiej zabrać niewielką kuchenkę np. zasilaną kartuszem gazowym, gazem do zapalniczek, czy spirytusem. Takie kuchenki zazwyczaj są lekkie i mają niewielkie rozmiary, a tym samym nie stanowią dużego obciążenia.